LondonTown

London – briti eksootika

Viimasel tööreisil Belfastis vaatasid kohalikud kolleegid mind kui püha lehma. Lõputud küsimused Londoni elu kohta Ühendkuningriigi elanikelt, kes kunagi pole Londonisse jõudnud, olid täiesti ootamatud. Nüüd mõistan, et eestlasele ei ole London enam kaugeltki nii haruldane koht kui mõnele Suurbritannia elanikule.

Ligi 8 miljoni elanikuga on London oma rahvastiku poolest Euroopa Liidu suurim linn. Seda arvesse võttes võib tõdeda, et Londoni elu pole kindlasti kõigile ega peagi seda olema.

Käia päevast päeva massiga sama rada tööle ja tagasi, baari ja tagasi, kooli ja tagasi, muutub mingil hetkel väsitavaks. Glamuur ja värskus kustuvad.

Olen kuulnud, et Londoni «elueaks» peetakse kolm kuni viis aastat, mille jooksul saab selgeks, kas jätkata siinsamas või liikuda mõnda teise linna. Selletõttu on arusaadav, miks n-ö põlist londonlast kohata on tõeline eksootika.

Kui seni on peetud põhirajooniks läänepoolset Londonit, siis praegu pakub sellele konkurentsi Ida-London. Oma olekult palju toorem, on Ida-London koduks disaineritele, reklaamiagentuuridele, lõputule hulgale ööklubidele, restoranidele ja baaridele.

N-ö up and coming Londoni osas näeb õiget Londoni elu. Hoxton Square’ilt ja Shoreditch High Streetilt, mis viivad edasi Brick Lane’ile, võib leida iga päev midagi uut ja üllatavat. Piirkonna arendamisse pannakse rohkelt energiat, sest 2012. aastal kerkib siia olümpiaküla.

Ei saa märkimata jätta, kui kerge on sõita Londonist Pariisi või Brüsselisse. Uhiuuest
St Pancrase rongijaamast vuravad rongid eelmainitud linnadesse umbes kaks tundi, kesklinnast kesklinna.

Kui aega on, võib kiigata Londonist välja Brightonisse mere äärde, Bathi arhitektuuri vaatama, Windsorisse lossi või Etonisse ülikooli imetlema.

Söök ja jook

Soodsa hinna, hea toidu ja kvaliteedi poolest on teada ketisöögikohad Strada (Itaalia köök), Busaba (Tai köök), Pret a Manger ja Eat (võileivad ja kergem suupiste), Yo! Sushi ja Wagamama (Jaapani nuudlibaar). Loomulikult soovitan inglise hommikusööki või kuulsaid fish and chips’e.

Transport

Mugavaim viis Gatwicki (Estonian Air) ja Stanstedi (Easyjet) lennujaamast kesklinna saamiseks on võtta ekspressrong, mille üheotsapilet maksab umbes 330 krooni. Odavam on sõita tavarongiga, mille üheotsapilet maksab umbes 170 krooni. Lisainfo ja piletid: www.nationalrail.co.uk.

Londonis tasub soetada Oyster kaart, millega maksab näiteks metroo esimese tsooni üheotsapilet umbes 30 krooni tavalise 80 krooni asemel. Bussi- ja metrooinfo: www.tfl.gov.uk.
Londoni südalinnaga tutvumiseks tasub hüpata liinibussi teisele korrusele ning hoiduda kallitest turistibussidest.

Ostlemine

Põhiline šoppingutänav on kuulus Oxford Street, kust leiab kõiki poode, mida ette võib kujutada, lisaks kuulus Selfridgesi kaubamaja. Otsides midagi muud, võib külastada turge. Portobello, Spitalfields ja Camden keskenduvad riietele ja pudi-padile, Borough ja Broadway toiduainetele, pühapäevitine Columbia Roadi turg aga lilledele.
02.01.2009 12:28 - Juulius - Kommenteeri - Loe kommentaare (0)
Wordpressi kodulehe tegemine 2005 - 2024

Viimati uuendatud: pühapäev, 18. veebruar 2024 21:29:19

Parim vaadatavus: Mozilla Firefox 1.0 - 3.6
resolutsioon 1280 x 1024