LondonTown

Londoni tutvustus

London on tuntud kui konservatiivne, kuid samas uuendusmeelne moelinn. Peaaegu igale külastajale sööbib London sügavale verre. Olgu see siis ajalugu, mood, kunst või muusika, kõik saavad Londonis kokku nagu ei kusagil mujal. Ka eri-nevad kultuurid on Londonis omavahel segunenud ning elavad sõbralikult käsikäes. Just seesama multikultuursus, mood ja piiramatud ostuvõimalused teevad londonlastest trendiloojad ning shopping on siin enimlevinud ajaviitevormiks.

Kõik kuulsad nimed on esindatud
Kõik juhtivad rahvusvahelised nimed on Londonis esindatud ning paljud kohalikud kauplused on maailmakuulsad. Kes ei teaks Harrodsit, kus ainuüksi toidukaupade väljapanek paneb jahmuma, või siis Knightsbridge 329 osakonda? Samas on Londonis palju väikseid butiike ning outlet-kauplusi, mis väärivad shoppaja tähelepanu, kohalikest turgudest rääkimata. Lõputu valikuvõimalus paneb turistil südame põksuma ning suhteliselt kerge käega rahakotiraudu avama.

Enamik Londoni kaubandusettevõtteid on avatud kella 10-st 18-ni, neljapäeviti aga hiliste õhtutundideni välja. Ratsionaalselt mõtlev shoppaja peab arukaks kaubamajaskäiku: kõik ühest kohast, mugav ja selge. Kuid kaubamajast leiab kõike ja samas mitte midagi erilist. Õnneks on Londoni kaubamajade seas ka meeldivaid erandeid nagu Harrods, John Lewis, Liberty ja Selfridges, mis spetsialiseerunud just rõivastele.

Ostuturisti meelispaigaks Oxford Street
Peamisteks ostukeskusteks on Oxford Streeti, Regent Streeti ja Knightsbridge'i rajoonid, mis on ühtlasi ka turistide meelispaigad. Lõputud liiklusummikud Oxford Streetil on sarnased inimmassidega kõnniteedel ning kauplusteski on rohkelt rahvast. Hinnad pole meeletult kallid ja igaühele leidub siin midagi. Oxfordil on esindatud nii Skandinaaviast tuntud Hennes&Mauritz kui ka superkaubamajad John Lewis, Marks&Spencer, Debenhams ja Selfridges. John Lewis (278-306 Oxford Street, Oxford Circus peatus) on spetsialiseerunud kaupadele, mis muudes kaubamajades eriti populaarsed pole: erilisel kohal on siin kodu- ja pudukaubad.

Kuigi Marks&Spencer (458 Oxford Street, Bond Street või Marble Arch peatus) rõhub laiale kodukauba valikule, on nende tugevamaks küljeks mõistlikul hinnatasemel kvaliteetsed konventsionaalsed rõivad ja eksklusiivsemad toidukaubad. Ühena viimastest kaubamajadest linnas hakkas Marks&Spencer alles eelmisel kevadel aktsepteerima krediitkaarte. Selfridges (400 Oxford Street, Bond Street või Marble Arch peatus) peidab endas linna parimat toidukaubavalikut ning Euroopa suurimat kosmeetikaosakonda. Kaubamaja meeste- ja naistekaupade valik on võrdselt lai, suurema osa rõivaosakondadest on enda alla võtnud kaubamärgid Spirit, Ted Baker, Diesel, Oasis, Warehouse, Red or Dead, Karen Millen ja Miss Selfridge.

Muusikaarmastajatele ja lapsemeelsetele
Muusikaarmastajad peaksid Oxfordil kindlasti külastama kauplust HMV (150 Oxford Street, Oxford Circus peatus), kuhu isegi muusikast mittehuvitatu end pikaks ajaks unustada võib. Esimesel korrusel rock, pop ja soul, keldris jazz, lisaks veel soundtrackid, klassikaline muusika ning kõikvõimalik muu muusika kogu maailmast. Virgin Recordsi (14-16 Oxford Street, Tottenham Court Road peatus) esimesel korrusel on hea klassikalise muusika valik, kuid muus osas muusikavalikut tahaplaanile surumas arvutimängud, videod, raamatud ning isegi reisibüroo. Lapsevanematele ja lapsemeelsetele on tugevaks magnetiks Disney (140-144 Regent Street, Oxford Circus peatus) ja Hamley's (188-196 Regent Street, Oxford Circus peatus) mänguasjade kauplused ning Debenhams kaubamaja. Kuna kõik surisevad, pinisevad ja lendavad mänguasjad töötavad, mängivad lapsed end neis kauplustes tavaliselt oimetuks. Kes aga siit midagi sobivat ei leidnud, võib jätkata Warner Brothers Studio Store'is (178-182 Regent Street, Oxford Circus).

Moehullude lemmiktänavaks on Oxfordilt algav New Bond Street, mis on maailma üks kontsentreeritumaid moekeskusi: Donna Karan, Armani, Cerruti, Calvin Klein, Louis Vuitton, YSL, Hermes, Chanel ja Mulberry. Old Bond Street jätkab samast nimedega Gucci, Prada, Versace, Nicole Farhi, Dolce & Gabbana ja DKNY.

Rohkesti põnevat väikepoodides
Oxford Streetil on ka palju väiksemaid poekesi, mis spetsialiseerunud ehetele, lipsudele, sokkidele ja disainerrõivastele. Erilist kvaliteeti nn disainerkauplustest oodata ei ole, üheks hooajaks supertrendikaid asju aga küll. Trendika noorterõiva otsinguid võib kroonida edu kauplustes New Look (Oxford Street 175 ja 309), Tribe (Oxford Street.67-71) ja Jeffrey Rogers (Unit G6, The Plaza, 120 Oxford Street). Amazon (1-22 Kensington Church Street, High Street Kensington peatus) pakub Nicole Farhi, Jasper Conrani ja Calvin Kleini märkimisväärsete allahindlustega, Pink Soda (22 Eastcastle Street, Oxford Circus peatus) aga on meelispaigaks moetundlikele, kuid säästlikele ekstravertidele. Oxford Streeti ilmestavad salapäraste siltidega "clearance sale -70%" seisvad kummalised inimesed, kes valjuhäälselt meelitavad ostjaid väikestesse kõrvaltänavatesse "imeodavalt" tehnikaimesid ostma. Tänaseni on lahti ka kauplused, mis juba 5 aastat tagasi kuulutasid valjuhäälselt "SALE -80%, today only!", samad luitunud sildid endiselt akendel.

Vahepeal tuleb end turgutada
Kiirtoitlustuskohti leiab Oxfordil piisavalt ning ostumaratonist väsinu saab end turgutada ka vaiksel jalakäijatele mõeldud kõrvaltänaval St Christopher's Place, mis täis kohvikuid, baare ja restorane. Londonile omase hinnataseme ja traditsionaalse prantsuse köögiga brasseriikett Chez Gérard (45 East Terrace, Covent Garden ja 31 Dover Street,Green Park) on lapsesõbralik ja pakub ka kindla hinnaga menüüsid. Hotell Cumberland pakub Londoni jaoks ebatraditsionaalset lõunasööki rootsi lauas.

Londoni restoranide kvaliteet on vaieldamatu, olgu tegemist siis Michelini tähtedega restorani või lihtsa kohvikueinega. Siiski võib sattuda ka turistidelt rahakiskumiseks mõeldud kohta, mis pakub toitu, mida klient isegi koerale ei annaks.

Kindlat riietusnõuet järgivad ainult mõned söögikohad. Rusikareegliks on: mida kallim söök, seda ametlikumalt on kliendid riietatud. Teenustasu suuruseks on tavaliselt 10%, kuid järjest enam ka 12,5 ja 15% arve kogusummast. Mõned restoranid lisavad selle arvele "vabatahtlikuna" automaatselt, kuid kui teenindus ei rahuldanud, võib teenustasu maha kraapida ja maksmisest keelduda.

Väsinud shoppaja võib võtta ka pleedi ja saiakese partidele ning minna hoopis Oxford Streeti lõpus olevasse kuulsasse Hyde Parki loodust ja möödakäijaid imetlema. Park on juba aastast 1730 olnud koht, kus end näidata ja teisi vaadata ning on soositud nii kohalike kui ka turistide seas. Samas Hyde Parki nurgal on ka populaarseima Londoni bussiekskursiooni Hop On - Hop Off peatus. See ekskursioon on mugavaim viis Londoniga tutvumiseks. Pilet kehtib 24 tundi ning võimaldab giidi poolt juhitud linnaekskursiooni jooksul huvitavates paikades korduvalt maha astuda, tutvuda vaatamisväärsustega ning järgmise bussiga ekskursiooni jätkata.

Regent Street viib Picadillyle
Ostuhuvilisi kogu maailmast meelitab ka Oxford Street'iga ristuv Regent Street, mille arhitektiks kuulus John Nash. Kivipitsilised ja neoklassitsistlikus stiilis fassaadid annavad tänavale erilise veetluse. Tänapäeval on jalutuskäik mööda Regent Streeti rohkem ostu- kui arhitektuurihuvi. Siit leiab laia valiku Briti keskklassi kauplusi nagu French Connection, Next, Laura Ashley, Clarks ja Jaeger, samuti rahvusvahelisi nimesid nagu Zara, Adolfo Dominguez, Strellson, Hugo Boss, Gymboree, Talbots ja Benetton. Kaubamajadest väärivad äramärkimist tuntud firmamärke pakkuv Dickins & Jones (224-244 Regent Street) ning kohe naabruses asuv ajaloohõnguline Liberty (214-220 Regent Street, Oxford Circus), mis asutatud juba 1875. Liberty on vanusele vaatamata jätkuvalt uuendustega kaasaminev, seetõttu leiab sealt ka hetke funkimaid noorterõivaid ja oma ala kultusnimesid.

Picadilly algab Hyde Park Cornerist ning ulatub Picadilly Circuseni, Londoni tuntuima figuuri Eroseni. Picadilly kuulsusrikas ajalugu on esil rajooni paljudes klubides, kunstigaleriides ja eksklusiivsetes butiikides

Picadilly märksõnaks on Royal
St.James Streetil on kõikjal tunda traditsioonide ja aristokraatia hõngu. Siit pole mõtet otsida väljakutsuvaid vaateaknaid ega neoonreklaame, tagasihoidlikkus ja väljapeetus on võtmesõnadeks. Kuninganna, Edingburgi hertsogi ja Walesi printsi kingsepp ja saapameister John Lobb avas oma asutuse juba 1849. Jahindusele spetsialiseerunud Swaine ja Adeney Brigg said oma esimese kuningliku tegutsemisloa George III-lt 1750. Edinburgh hertsogi juuksuritöökoda Truefitt & Hill aga asutati 1805.

Jermyn Street: 300-aasta vanuste traditsioonidega klassikaliste meesterõivaste kauplus Alfred Dunhill Crombie ning särgitegijad Coles ja New & Lingwood, kelle kliendiks ka Prince Charles. Hommikueineks saab rahulikult suud vesistada Old Bond Streetil maailmakuulsa Tiffany&Co vaateakende taga.

Siis Fortnum&Mason (181 Piccadilly), kuninganna "grocer", livreedes uksehoidjate ja kuubedes teenindajatega, justkui teisest ajastust. Nende toidukaupade osakond on tuntud peaaegu kogu maailmas. Ja loomulikult pakub kaubamaja kell 15-17 pärastlõunateed. Kellaviietee nautimine on heaks võimaluseks piiluda luksushotellide telgitagustesse ja hotellidki on sellega arvestanud, seega ei pea teehimulised olema ei miljonärid ega kuulsused. Raudkindel riietusenõue on vaid hotellides The Ritz, The Savoy (Strand, Charing Cross peatus) ja Claridges (Brook Street, Bond Street), teised tavatsevad silma kliendi huvides kinni pigistada, eriti kui laud on telefoni teel eelnevalt reserveeritud. Tee juurde serveeritakse tavaliselt sarvekesi, vahukoort, keedist ja võileibu. Umbes 20 GBP eest saab nautida kuninglikku teenindust ja kindlasti tundub maailm peale sellist kogemust parema paigana. Säravaima interjööri ja "tea dance’i" võib leida Waldorf Meridienist (Adwych, Covent Garden või Temple peatus), hubasust hotellist Brown's (33-34 Albemarle Street, Green Park). The Lanesborough ja The Dorchester (54 Park Lane, Hyde Park Corner) pakuvad tipptasemel teed ja võileibu, parim ning hinna poolest (8GBP) konkurentsituim tee on tagasihoidlikus hotellis Basil Street Hotel (Basil Street, Knightsbridge), teenindus on vaieldamatult parim hotellis Claridges. Kes soovib aga piiluda kuulsate ja rikaste maailma, võib end asutada kellaviieteele hotelli The Ritz (Piccadilly, Green Park), kus aga laud näiteks nädalavahetuseks eelnevalt reserveerida tuleb vaid… 3 kuud ette. Huvitav ja magus elamus on külastada kuninglikke shokolaadimeistreid Charbonnel et Walker, kes oma uksed hoidnud avatuna juba aastast 1875.

Picadillyl shoppajate hulgas on populaarsed ka spordilembelistele mõeldud Lillywhites ja audiovideokauplus Tower Records. Tower Records on tavaliselt avatud keskööni ja seal asub ka internetikeskus. London on uhke Euroopa suurima raamatukaupluse Waterstones' üle, samuti Piccadillyl. Siit leiab tonnide viisi ilukirjandust, kunstiraamatuid ning hulgaliselt erialast kirjandust, klassikalist muusikat, jazzi ja viimase aja tantsuhitte. Vaatamata ei tohiks jätta ka Picadilly 19. sajandist pärit arkaade. Küllastunud luksusest, võimaldavad need heita pilgu ajalukku ning otse loomulikult… shopata!

Knightsbridge: suurim raharöövel
Knightsbridge'i küla oli kunagi kuulus oma tavernite ja maanteröövlite poolest. Tänapäeval tuleneb röövimisoht päise päeva ajal hoopis kohalike kaupluste hindadest. See rajoon on tõesti nii snoob ja "posh" kui Londonis võimalik. Kuulsate kaubamärkide kontsentratsioon on selles rajoonis eriti kõrge: Sloane Streetilt võib leida nimesid Christian Dior, Louis Vuitton, Alberta Ferretti, Joseph, Nicole Farhi, Dolce & Gabbana, Gianni Versace, Gucci, Hermes, Prada, Valentino, Yves Saint Laurent, Chanel, Hugo Boss ja palju teisi.

Rajoonis paikneb kolm Londoni kuulsaimat kaubamaja. Knightsbridge ja Sloane Streeti nurgal asuv Harvey Nichols (109-125 Knightsbridge) on tõeliseks paradiisiks stiilikummardajatele ja suurkulutajatele. Kaubamaja maailmakuulsad vaateaknad on omaette vaatamisväärsus, mood täidab suurema osa kaubamajast, esindatud on üle 200 tuntud kaubamärgi. Kaubamaja restoran Fifth Floor on ülipopulaarne nende shoppajate seas, kelle jaoks "töö" tähendab rasket otsust, kas panna selga Christian Lacroix või hoopis Dolce&Gabbana.

Harvey Nicholsi vastas Scotch Corneril asub kaubamaja The Scotch House, mis pakub kõrgekvaliteedilisi Shotimaalt pärit kaupu: lambavillaseid ja kashmiirist esemeid, üle 200 erineva shotiruudulise kanga ning sellest valmistatut. Kaubamajal on eriosakond, kus aidatakse Shoti klannide esindajatel leida just oma klanni ajaloolised värvid ja ruudud.

Harrodsis võib kuluda terve päev
Pisut edasi asub traditsioonidega kaubamaja Harrods (87 Brompton Road, Knightsbridge), mis tähistab tänavu oma 152. sünnipäeva. Ainuüksi kaubamaja toiduosakond võtab enda alla seitse dekoreeritud saali, ühtekokku on kaubamajas aga üle 300 osakonna seitsmel korrusel, seega võib ringiuitamiseks kuluda terve päev. Kuigi Harrodsi sortiment on laiem kui Harvey Nicholsi või Peter Jonesi kaubamajades, ei ole siin midagi paremat ega erilisemat kui viimatinimetatutes. Lisaks võib Harrodsi turvateenistus ja lõputult tunglevad inimmassid häirima hakata. Lähedalasuv Beauchamp Place peidab Briti disainerite Caroline Charlesi, Isabell Kristenseni ja Basia Zarzycka tooteid. Pesuhuvilised leiavad meelepärast ning luksuslikku Janet Regerilt (Beauchamp Place) ja A La Mode'st (36 Hans Crescent). Burberry-stiili austajad leiavad seda aadressilt Brompton Road 2. Kuigi Burberry on asutatud juba 1856, ei ole stiilis jäädud kinni vanadesse mallidesse ning Burberry on jätkuvalt moes.

Stiilseks ka napi raha eest
Knightsbridge'i rajoonist leiab tõelist stiili ka vähema raha eest. Näiteks Cheval Placest, kus kolm second-hand disainerbutiiki: The Dress Box, Salous ja Pandora. Päeva lõunadrinki on soovitav nautida mõnes kohalikus baaris, nagu näiteks Grenadier (Old Barrack Yard, off Wilton Row), mis kuulus oma Bloody Mary'de, hiidsuurte vorsti-baguettide, 200-aastase baari ning oma isikliku kummituse - ühe Wellingtoni sõduriga. Kui lõunabüdzhett on rohkem 5 kui 50 GBP poole, võib külastada üht Stockpot restoranidest lähedalasuval Basil Streetil.

Kes aga kauplustest või "window shoppingust" tüdinud, võib päeva veeta Victoria&Albert Museumis (Cromwell Road, South Kensigton), Science (Exhibition Road) või Natural History Museum'is (Cromwell Road, South Kensigton). Victoria&Albert on koduks maailma suurimale dekoratiivkunsti kollektsioonile ning peidab endas ka rahvuslikku skulptuurikollektsiooni. Muuseumi kauplus on väga hea, samuti kohvik, mille igapühapäevased brunchid (9.50 GBP, sisaldades ka muuseumipileti) on nähtus omaette. Muuseumides kaob aeg märkamatult, vastupidiselt shoppingule raha ei kulu ning teadmisi tuleb hulgaliselt juurde. Alates kella 16.30st (nädalavahetusel alates 17.00) pakuvad nad iga päev ka tasuta sissepääsu.

Turud on omaette vaatamisväärsus
Kes pole Londoni turgusid külastanud, on jäänud ilma ehedast kohalikust kultuurielamusest. Turge on Londonis väga laias valikus, tähtsamateks Camden, Portobello, Petticoat, Old Spitalfields. Camden (Camden Town) pakub igal nädalavahetusel laia valikut antiigist rõivasteni, kasutatud ja uusi esemeid, mida silmaga himustada, kuid mida kunagi tõeliselt vaja ei lähe. Old Spitalfields Market (Liverpool Street peatus), asukohaga linna südames Christ Churchi varjus, on vahelduseks suurtele ostukeskustele ning sealt võib leida midagi tõeliselt originaalset. Pühapäevadel on siin avatud üle 200 leti ja osa neist lahti ka nädala keskel. Kaubavalikus saab sellega võistelda vaid laupäeviti Portobello Roadil (Notting Hill Gate peatus) asuv antiigi- ning kirbuturg. Petticoat Lane (Liverpool Street) on maailmakuulus, ainult pühapäeviti avatud turg, kus müüakse rõivaid ja kodukaupu. Ning ka Covent Garden teatrirajooni südames koos oma Piazza, tänavamuusikute ja tänavakaubitsejatega pakub turistile piisavalt elamusi.

London oli, on ja jääb tänuväärt sihtkohaks nii kogenud shoppajale kui rännu-, muusika-, kunsti- või ajaloohuvilisele. Kel vähegi võimalust, peaks selles põnevas ja rohkeid vaatamisväärsusi pakkuvas linnas kindlasti vähemalt korra elus ära käima.

Wordpressi kodulehe tegemine 2005 - 2024

Viimati uuendatud: pühapäev, 18. veebruar 2024 21:29:19

Parim vaadatavus: Mozilla Firefox 1.0 - 3.6
resolutsioon 1280 x 1024